Toshkentda yapon xalqiga ko‘rsatilgan hurmat va ehtirom ko‘rinishi
Япон қабристони Тошкентнинг Марказий қисмларидан бири – Яккасарой туманида, "Фозил-Ота" қабристони ичида жойлашган. Ўзбекистонда истиқомат қилувчи Мироқил Фозилов отаси сингари 40 йил давомида ушбу қабристоннинг қўриқчиси бўлган. Қабристонни ободонлаштириш бу оиладаги авлоддан-авлодга ўтадиган қадрият ҳисобланади. Оиланинг хизматлари ва қимматли ҳиссаси эътибордан четда қолмади: Мироқил Фозилов 75 ёшида япон ҳарбий асирлари қабрларини ҳимоя қилгани ва қабристонда тартибни сақлагани учун Япония императорининг “Чиқаётган Қуёш ва кумуш нурлар” ордени билан тақдирланган. Унинг ҳудудида иккинчи Жаҳон урушидан кейин бу ерга келган япон ҳарбий асирларининг 79 та қабри бор. Ҳарбий асирлар асбоб-ускуналарни ташиш учун йўл қурдилар, яқин атрофдаги казармаларда яшадилар ва ҳар куни ерталаб оғир ёғоч поябзалда ишга келишарди. Асирларнинг юриш пайтидаги асфалтдан чиққан дарахт тақиллаши ҳали ҳануз маҳаллий аҳоли ва қабристон қўриқчисининг ёдида сақланиб қолган.
Кунлардан бир куни Япониянинг Ўзбекистондаги элчиси Кёко Накаяма Тошкентдаги япон қабристонига ташриф буюрди ва ўзи билан ўз она юртининг бир қисмини, япон халқининг миллий рамзи – гилос (сакура) кўчатини олиб келди. Кўчатни Мироқил Фозилов қабрлар ёнига экиб, унга ғамхўрлик қила бошлаган. Буни нафақат элчи, балки Ўзбекистонга келиб, ўз ватандошлари хотирасига ҳурмат бажо келтириш учун қабристонга ташриф буюрган Япония делегациясининг барча аъзолари ҳам бир неча бор пайқашган. Унинг бутун ҳаёти учун мукофот сифатида Мироқил Фозиловга катта миннатдорчилик билдирилди ва қабристоннинг номи унинг шарафига ўзгартирилди.
Бугунги кунда унинг ўғиллари Фозил-Ота қабристонига ғамхўрлик қилмоқдалар ва сакура дарахти ҳали ҳам гуллаб-яшнамоқда ва япон ҳарбий асирларининг тинчлигини қўриқламоқда. Япониядан кўплаб диний сайёҳлар бу ерга ибодат қилиш, дуо ўқиш ва ватандошларини ҳурмат қилиш, шунингдек, урушдан кейинги йилларни эслаш ва чиройли гуллар қўйиш учун келишади.
Toshkent shahrida 1940-yillarda O‘zbekistonda yashagan Yaponiya fuqarolariga bag‘ishlangan xotira muzeyi ochildi.
Ikkinchi jahon urushidan keyin Sovet Ittifoqi qurolli kuchlari tomonidan 25 mingga yaqin yapon fuqarosi zamonaviy O‘zbekiston hududiga surgun qilingan. Ular maxsus lagerlarga joylashtirilgan va majburiy mehnat ishlariga jalb qilingan. Mashaqqatli mehnat tufayli ularning 812 nafari vafot etgan va O‘zbekiston bo‘ylab qabristonlarga dafn qilingan.
Xotira muzeyida O‘zbekistonda yashagan yaponlar hayotiga oid manbalar, suratlar, buyumlar hamda boshqa qimmatli eksponatlar jamlangan.

The respect and honor shown to the Japanese people in Tashkent
The Japanese cemetery is located in one of the central parts of Tashkent – Yakkasaray district, inside the cemetery "Fozil-Ota". A resident of Uzbekistan, Mirokil Fozilov, like his father, was the caretaker of this cemetery for 40 long years. The improvement of the cemetery in this family is a common cause, passed down from generation to generation. The merits and valuable contribution of this family did not go unnoticed: Mirokil Fozilov, at the age of 75, was awarded the Imperial Order of the Rising Sun and Silver Rays for protecting the graves of Japanese prisoners of war and maintaining order in the cemetery. On its territory there are 79 graves of Japanese prisoners of war who ended up here after World War II. Prisoners of war built a road for transporting equipment, lived in nearby barracks and came to work every morning in heavy wooden shoes. The knock of a tree on the asphalt during their walk is still remembered in the thoughts of local residents and the cemetery caretaker himself.
One day, Japanese Ambassador Kyoko Nakayama visited the Japanese cemetery and brought with her a piece of her native land, the national symbol of the Japanese people - a cherry sapling, which Mirokil Fozilov planted next to the graves and began to take care of it. This has been repeatedly noticed not only by the ambassador, but also by all members of the Japanese delegation who come to Uzbekistan and visit the cemetery in tribute to the memory of their fellow citizens. As a reward for the work of his whole life, great gratitude was expressed to Mirokil Fozilov, and the cemetery itself was renamed in his honor.
Today, his sons are taking care of the Fozil-Ota cemetery, and the sakura tree is still blooming and guarding the peace of Japanese prisoners of war. Many religious tourists from Japan come here to worship, read prayers and honor their fellow countrymen, as well as to remember the post-war years and lay beautiful flowers.
A memorial museum dedicated to Japanese citizens who lived in Uzbekistan in the 1940s was opened in Tashkent.
After the Second World War, about 25 thousand Japanese citizens were exiled to the territory of modern Uzbekistan by the armed forces of the Soviet Union. They were placed in special camps and involved in forced labor. Due to hard work, 812 of them died and were buried in cemeteries across Uzbekistan.
The memory museum contains sources, photos, objects and other valuable exhibits related to the life of the Japanese who lived in Uzbekistan.