Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Миллий антидопинг агентлиги ўз фаолиятини 2018 йилда бошлаган бўлиб, шу кунга қадар бир қатор халқаро ташкилотлар билан ўзаро ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйган.
Жумладан, Марказий Осиё минтақавий антидопинг ташкилоти (8 та давлат аъзо. Ўзбекистон, Қозоғистон, Покистон, Туркманистон, Тожикистон, Монголия, Афғонистон ва Қирғизистон) миллий антидопинг агентликларини фаолиятини мониторинг қилиб келмоқда.
Куни кеча, Марказий Осиё минтақавий антидопинг ташкилотлари (RADOCA) директори Венера Абдулла мамлакатимизга ташриф буюрди. Мазкур ташрифдан кўзланган мақсад Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлиги фаолиятини аудитдан ўтказиш ва ишини янада яхшилаш ҳамда келажакдаги режаларни амалга оширишда кўмаклашишдан иборатдир.
Ташриф давомида Агентлик фаолияти юзасидан 2019-2021 йиллар ҳисоботи тингланди. Агентликни 2022 йилга қўйилган режалар ҳақида мулоқот олиб борилди. Шундан сўнг, аввалги хатоларни такрорламаслик ва олдиндаги режаларни пухта ва мукаммал амалга ошириш бўйича кўрсатмалар берилди .

Национальное антидопинговое агентство при Кабинете Министров Республики Узбекистан начало свою деятельность в 2018 году и установило отношения взаимного сотрудничества с рядом международных организаций.
В частности, Центральноазиатская региональная антидопинговая организация (8 государств-членов: Узбекистан, Казахстан, Пакистан, Туркменистан, Таджикистан, Монголия, Афганистан и Кыргызстан) осуществляет мониторинг деятельности национальных антидопинговых агентств.
Вчера нашу страну посетила директор Региональной антидопинговой организации Центральной Азии (РАДОКА) Венера Абдулла. Целью данного визита является проверка деятельности Национального антидопингового агентства Узбекистана и дальнейшее совершенствование его работы, а также содействие в реализации планов на будущее.
В ходе визита был заслушан отчет о деятельности Агентства за 2019-2021 годы. Обсуждены планы агентства на 2022 год. После этого были даны указания о тщательном и безукоризненном выполнении намеченных планов.