Ўзбекистон Миллий антидопинг aгентлиги, Спортни ривожлантириш вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси ва Миллий паралимпия қўмиталари томонидан тасдиқланган “2024 йил Париж шаҳрида (Франция) бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ва XVII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини тайёрлашда допинг қўлланилишини олдини олиш ва допингга қарши курашиш бўйича чора-тадбирлари тўғрисида”ги дастури ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 5 ноябрдаги ПҚ–5280-сон қарори ижросини таъминлаш мақсадида 2022 йилнинг 18 октябрь куни Спортни ривожлантириш вазирлиги биносида қўшма тадбир ташкил этилди
Шунга мувофиқ, Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлиги мамлакатимизда фаолият олиб бораётган федерация ва ассоциация спортчи, спорт шифокорлари ва мураббийларига антидопинг ўқув семинарларини ўтказиб келмоқда.
Жумладан, бугун Спортни ривожлантириш вазирлиги мажлислар залида Ўзбекистон Замонавий бешкураш федерацияси ҳамда Ўзбекистон Триатлон федерацияси мураббийлари, спорт шифокорлари ҳамда спортчиларига антидопинг қоидалари юзасидан антидопинг ўқув-семинари ўтказилди.
Агентлик ходимлари томонидан спортчилардан допинг синамаларни олиш жараёни шунингдек, антидопинг қоидабузарликлар юзасидан тушунтириш берилди.
Семинар якунида иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволлар билан юзланишди ва мутахассислар томонидан керакли тушунчалар берилди.

Approved by the National Anti-Doping Agency of Uzbekistan, the Ministry of sports development, the National Olympic Committee and the National Paralympic Committees, the program "on measures to prevent the use of doping in the training of athletes of Uzbekistan to the XXXIII Summer Olympic and XVII Paralympic Games in Paris (France) 2024"was approved.
In accordance with this, the National Anti-Doping Agency of Uzbekistan conducts anti-doping training seminars for athletes, sports doctors and coaches of the federation and association operating in our country.
In particular, today in the Assembly Hall of the Ministry of Sports Development an anti-doping training seminar was held on anti-doping rules for coaches, sports doctors and athletes of the modern beshkurash Federation of Uzbekistan and the Triathlon Federation of Uzbekistan.
The agency's staff provided an explanation for the process of obtaining doping tests from athletes as well as anti-doping violations.
At the end of the Seminar, the participants were faced with questions of interest and the necessary concepts were given by specialists.