Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 8 майдаги “Маъмурий ислоҳотлар доирасида Ўзбекистон Республикаси Миллий антидопинг агентлиги фаолиятини самарали ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–149-сонли қарори қабул қилинди.
Мазкур қарор қабул қилингандан сўнг Ўзбекистон Республикаси Миллий антидопинг агентлигига қатор вазифалар юклатилди. Жумладан, Агентлик ходимларини малакасини ошириш мақсадида халқаро антидопинг ташкилотлари билан ҳамкорликни йўлга қўйган ҳолда хориж тажрибасини мамлакатимизда жорий қилиш белгиланган эди.
Ушбу қарор ижросини таъминлаш мақсадида Агентлик узоқ йиллардан бери самарали фаолият олиб бораётган Корея антидопинг агентлиги билан ҳамкорликни йўлга қўйди. Шу кунга қадар 10 нафар Агентлик ходими Корея антидопинг агентлигида малака оширди. Навбатдаги тажриба алмашиш ва малака ошириш курслари Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлигида бўлиб ўтади.
Бугун шу масала юзасидан Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлиги директори А.Садиков ва Корея антидопинг агентлиги директори К.Ким ўртасида онлайн тарзда йиғилиш ўтказилди. Шунингдек, йиғилишда Ўзбекистон ва Корея антидопинг агентликлари ходимлари ҳам иштирок этишди.
Йиғилишда асосий масала навбатдаги тажриба алмашиш ва малака ошириш курсларида терапевтик истиснолар, АДАМС платформаси, антидопинг таълим дастурлари ва допинг назорати йўналишлари бўйича тажриба алмашишга келишиб олинди.

Decision PD-149 of the President of the Republic of Uzbekistan dated May 8, 2023 "On measures to effectively organize the activities of the National Anti-Doping Agency of the Republic of Uzbekistan within the framework of administrative reforms" was adopted.
After this decision was made, the National Anti-Doping Agency of the Republic of Uzbekistan was assigned a number of tasks. In particular, it was decided to introduce foreign experience in our country, establishing cooperation with international anti-doping organizations in order to improve the qualifications of the Agency's employees.
In order to ensure the implementation of this decision, the Agency established cooperation with the Korean Anti-Doping Agency, which has been operating effectively for many years. To date, 10 employees of the Agency have been trainedat at the Korean Anti-Doping Agency. The next experience exchange and training courses will be held at the National Anti-Doping Agency of Uzbekistan.
Today, an online meeting was held between the director of the National Anti-Doping Agency of Uzbekistan, A. Sadikov, and the director of the Korean Anti-Doping Agency, K. Kim. The meeting was also attended by the employees of the anti-doping agencies of Uzbekistan and Korea.
At the meeting, it was agreed that the main issue will be the sharing of experience in the next exchange of experience and training courses in the areas of therapeutic exceptions, ADAMS platform, anti-doping educational programs and doping control.