Tanqid, tahlil va mulohaza: Terapevtik istisnolar bo'yicha komissiyasining yillik hisobot yig‘ilishi o‘tkazildi
To‘rt yillikning eng katta sport tadbiri bo‘lgan Olimpiya o‘yinlariga hozirdan tayyorgarlik olib borilmoqda va sportchilar litsenzion musobaqalarga tayyorgarlikni olib borishmoqda. Parij-2024 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida halol sport orqali yuqori natijalarni qayt etish eng oliy maqsad hisoblanadi.
Shu maqsadda O‘zbekiston Respublikasi Milliy antidoping agentligi tomonidan Agentlik huzuridagi terapevtik istisnolar komissiyasining 2023-yilgi faoliyati yuzasidan hisobot yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda Yoshlar siyosati va sport vaziri maslahatchisi A.Karimov, O‘zbekiston Respublikasi Milliy antidoping agentligi direktori A.Sadikov, Milliy olimpiya qo‘mitasi Bosh kotibi O.Kasimov, O‘zbekiston Milliy antidoping agentligi xodimlari va Agentlik huzuridagi terapevtik istisnolar bo‘yicha komissiyasi aʼzolari, Respublika Sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markaz shifokorlari, Olimpiya va Paralimpiya qo‘mitalari mutaxassislari hamda Olimpiya va Paralimpiya sport turlari bo‘yicha federatsiya va assotsiatsiyalar sport shifokorlari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda so‘zga chiqqan Yoshlar siyosati va sport vaziri maslahatchisi A.Karimov va Milliy olimpiya qo‘mitasi Bosh kotibi O.Kasimovlar mamlakatimizda antidoping sohasida amalga oshirilayotgan tizimli islohotlar o‘z samarasini berayotgani va buning natijasi o‘laroq O‘zbekiston Milliy antidoping agentligi VADAning 2023-yil dekabr oyidagi yillik hisobotida dunyodagi 206 ta mamlakatlar orasida kuchli 1-guruhga kirganligini alohida taʼkidlab o‘tishdi.
O‘zbekiston Milliy antidoping agentligi mamlakatni dopingdan holi hududga aylantirish borasidagi tizimli ishlarni yo‘lga qo‘ygan holda faoliyat olib bormoqda. Davlatimiz rahbarining topshiriqlari asosida chekka hududlarga chiqqan holda sportchi, murabbiy va sport shifokorlari uchun antidoping o‘quv-seminarlari, davra suhbatlari o‘tkazib kelinmoqda. Reja asosida sportchilardan doping sinamalar olinib, ularga doimiy tushuntirish ishlari o‘tkazib kelinmoqda” dedi - O‘zbekiston Milliy antidoping agentligi direktori A.Sadikov.
Seminar davomida Agentlik bo‘lim boshlig‘i A. Soliyev o‘z maʼruzada sportda taqiqlangan moddalar va usullardan istisno tarzida terapevtik maqsadlarda foydalanish, terapevtik istisnoning sportdagi o‘rni, uning talab va mezonlari, shuningdek, Agentlik huzurida tashkil etilgan terapevtik istisnolar bo‘yicha komissiyaning faoliyati va oldindagi rejalari to‘g‘risida batafsil maʼlumotlar berdi. Bundan tashqari, Butunjahon antidoping agentligi tomonidan eʼlon qilingan 2024-yilgi “Sportda taqiqlangan moddalar va usullar ro‘yxati”dagi o‘zgarishlar va qo‘shimchalar, 2020-2023-yillar kesimida o‘zbek sportchilarining ijobiy doping statistikasi tahlil qilindi. Qolaversa, terapevtik istisnodan foydalanish bilan bog‘liq axloqiy va huquqiy jihatlar ham muhokama qilindi hamda yig‘ilganlarga glyukokortikosteroidlar farmakologiyasi va sportda qo‘llanilishi borasida batafsil maʼlumotlar berildi.
Tanqidiy va tahliliy tarzda o‘tgan terapevtik istisnolar komissiyasining yillik hisobotida sport federatsiya va assotsiatsiyalar sport shifokorlari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislar tomonidan kerakli tavsiyalar berildi.
Bu kabi hisobot yig‘ilishlariga sport shifokorlarini jalb qilishdan maqsad, ularni yangi qabul qilinayotgan qonun-qoidalar, o‘zgarishlar va yangiliklardan xabardor qilishdir. Zero, sportchini sog‘ligi, sportda taqiqlangan dori vositalarini qabul qilmasligi va davolanish vaqtida terapevtik istisno arizasini to‘g‘ri qo‘llash uchun aynan sport shifokorlari masʼul hisoblanadi. Shu sababli ham Respublikamiz bo‘ylab sport shifokorlari uchun antidoping o‘quv-seminarlari doimiy o‘tkazib kelinmoqda.

Подготовка к Олимпийским играм, крупнейшему спортивному событию четырехлетия, уже идет. Спортсмены готовятся к лицензионным соревнованиям. Вернуть высокие результаты посредством честного спорта на Олимпийских и Паралимпийских играх Париж-2024 – высшая цель.
С этой целью в Национальном антидопинговом агентстве Республики Узбекистан проведено отчетное заседание о деятельности Комиссии по терапевтическим исключениям при Агентстве в 2023 году. На встрече присутствовали советник министра молодежной политики и спорта А.Каримов, директор Национального антидопингового агентства Республики Узбекистан А.Садиков, генеральный секретарь Национального олимпийского комитета О.Касимов, сотрудники Национального антидопингового агентства Узбекистана и члены комиссии по терапевтическому использованию при Агентстве, врачи Научно-практического центра спортивной медицины, специалисты Олимпийского и Паралимпийского комитетов, спортивные врачи федераций и ассоциаций по олимпийским и паралимпийским видам спорта.
Выступая на заседании, советник министра молодёжной политики и спорта А.Каримов и генеральный секретарь Национального олимпийского комитета О.Касымов отметили, что проводимые в нашей стране системные реформы в сфере борьбы с допингом приносят пользу. В годовом отчете ВАДА за декабрь 2023 года было отмечено, что Национальное антидопингового агентство Узбекистана находится в 1-й группе среди 206 стран мира.
«Национальное антидопинговое агентство Узбекистана проводит системную работу по превращению страны в зону, свободную от допинга. На основании поручения главы нашего государства проводятся антидопинговые образовательные семинары и круглые столы для спортсменов, тренеров и спортивных врачей. По плану у спортсменов берутся допинг-тесты", - рассказал А.Садиков, директор Национального антидопингового агентства Узбекистана.
В ходе семинара руководитель управления Агентства А.Солиев выступил с докладом об исключительном использовании запрещенных в спорте веществ и методов в лечебных целях, роли терапевтического исключения в спорте, его требованиях и критериях, а также Терапевтические исключения, организуемые Агентством, дали подробную информацию о деятельности комиссии и планах на будущее. Кроме того, проанализированы изменения и дополнения в «Список запрещенных веществ и методов в спорте» на 2024 год, опубликованный Всемирным антидопинговым агентством, положительная допинговая статистика узбекских спортсменов в период 2020-2023 годов. Кроме того, были обсуждены этические и юридические аспекты, связанные с применением терапевтического исключения, а участникам была предоставлена подробная информация о фармакологии глюкокортикостероидов и их применении в спорте.
В годовом отчете комиссии по терапевтическим исключениям, который был проведен критически и аналитически, экспертами были даны необходимые рекомендации на вопросы спортивных врачей спортивных федераций и ассоциаций.
Целью привлечения спортивных врачей к таким отчетным встречам является информирование их о новых законах, изменениях и новостях. Ведь именно спортивные врачи несут ответственность за здоровье спортсмена, за то, чтобы он не принимал запрещенные в спорте препараты, и за правильное применение терапевтического исключения во время лечения. По этой причине по всей нашей стране постоянно проводятся антидопинговые обучающие семинары для спортивных врачей.