Osiyo chempionati oldidan xorijlik mutaxassislarga antidoping o‘quv-seminari o‘tkazildi
“Yunusobod” sport majmuasi 3 fevral kuni start oladigan og‘ir atletika bo‘yicha Osiyo chempionatiga mezbonlik qilmoqda. Ushbu musobaqa nufuzi jihatidan eʼtiborga molik ekanligini inobatga olib, O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi taklifiga binoan O‘zbekiston Milliy antidoping agentligi mutaxassislari tomonidan musobaqa oldidan seminar trening tashkil etildi.
Seminarda, musobaqada ishtirok etuvchi mamlakatlar vakillari, sportchilar,  murabbiylar va mutaxassislar ishtirok etdi. Unda Agentlik xodimlari tomonidan antidoping sohasida amalga oshirilayotgan so‘ngi yangiliklar, o‘zgarishlar va qo‘shimchalar haqida batafsil maʼlumot berildi.
O‘z navbatida sportchilarga alohida yuzlanib, musobaqa davomida amalga oshiriladigan doping nazorati jarayoni to‘g‘risida ham tushunchalar berildi. Seminar davomida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan mutaxassislarga yuzlanishdi va kerakli tavsiyalarni olishdi.
Alohida taʼkidlab o‘tish lozim, O‘zbekiston Milliy antidoping agentligi va O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi o‘rtasida uzoq yillik hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, har bir musobaqa oldidan shu kabi seminar treninglar va davra suhbatlarini o‘tkazish yo‘lga qo‘yilgan.

These days, all the fans of weightlifting are focused in our capital, Tashkent.
The Asian Weightlifting Championship, which starts on 3 February, is being held at the Yunusabad Sports Complex. Taking into account that, this competition is significant in terms of prestige, by the invitation of the Weightlifting Federation of Uzbekistan, specialists of the National Anti-Doping Agency of Uzbekistan organized a seminar training before the competition.
Representatives of the countries participating in the competition, athletes, coaches and specialists participated in the seminar. The seminar provided detailed information about the latest news, changes and additions implemented by the Agency's staff in the field of anti-doping.
On the other hand, the athletes were approached individually and informed about the doping control process during the competition. During the seminar, the participants asked the experts their questions and received the necessary recommendations.
It is worth noting particularly that, long-term cooperation has been established between the National Anti-Doping Agency of Uzbekistan and the Weightlifting Federation of Uzbekistan and similar seminars and round-table discussions are held before each competition.